Wigilia Paschalna

Trwając w ciszy Wielkiej Soboty czekamy z utęsknieniem na Wigilię Paschalną, podczas której usłyszymy radosną wieść, że Jezus żyje! Powstał z grobu! Zmartwychwstał! To fundament naszej wiary. Zmartwychwstanie Chrystusa to istota Chrześcijaństwa; to siła dla wierzących i nadzieja dla błądzących.  Wigilia Paschalna charakteryzuje się mnogością obrzędów: poświęcenie ognia, obrzęd wniesienia paschału do kościoła, uroczysty śpiew Exultetu. Następnie Liturgia zachwyca bogactwem czytań mszalnych, których treści ukazują nam Boży plan zbawienia. Po homilii następuje Liturgia chrzcielna, podczas której kapłan święci wodę, a wszyscy zebrani odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Po tych czynnościach następuje Liturgia Eucharystyczna, a po niej procesja rezurekcyjna. Przeżyjmy ten czas w skupieniu i czystej radości chrześcijańskiej. Niech nikt nie będzie smutny, bo smutek jest domeną złego ducha. Człowiek zaś wierzący, jest człowiekiem Zmartwychwstania, a Zmartwychwstanie rodzi  radosną nadzieję ;-)