Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa

...czyli WIELKIE ŚWIĘTO JEZUSA EUCHARYSTYCZNEGO... Czy my sobie zdajemy sprawę z tego, jak wielkim SKARBEM jest EUCHARYSTIA? Chyba za często o tym zapominamy. Wpadamy do kościoła na ostatnią chwilę; wchodzimy doń równo z dzwonkiem na wejście- zasapani, nieprzygotowani, z myślami utkwionymi w tylu innych sprawach. Zapominamy do KOGO  i po co przyszliśmy. Czynimy ręką coś, co miało być znakiem KRZYŻA ŚWIĘTEGO, choć wcale go nie przypomina; klepiemy akt pokuty, choć wcale nie przepraszamy; śpiewamy CHWAŁA, ale chwaly nie oddajemy; słuchamy CZYTAŃ, ale zaraz zapominamy o czym była w nich mowa; w chwili, gdy kapłan wygłasza HOMILIĘ, wyłączamy aparaty słuchowe; klepiemy WIERZĘ, choć z wieloma PRAWDAMI WIARY się nie zgadzamy; potem PREFACJA, PRZEISTOCZENIE, ale my nie rozumiemy co się dzieje; KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ - JEZUSA EUCHARYSTYCZNEGO gryziemy i łykamy zupełnie nie myśląc o NIM ŻYWYM OBECNYM w CHLEBIE NAJŚWIĘTSZYM. Potem UWIELBIENIE, a my niecierpliwie spoglądamy na zegarki, byle by już wyjść i mieć zaliczone; następnie ROZESŁANIE, a my wychodzimy z kościoła i zapominamy, że jesteśmy CHRZEŚCIJANAMI, że mamy IŚĆ i GŁOSIĆ CHRYSTUSA ŻYWEGO... Tak wyglądają nasze MSZE ŚWIĘTE... Smutne... A jak powinno być naprawdę? O czym powinniśmy pamiętać? Niech odpowie nam Święty Augustyn z Hippony, który powiedział:

" Kiedy spożywamy Eucharystię, dzieje się coś odwrotnego, niż zwykle. Jedząc inny chleb przyswajasz go i po części za każdym razem chleb zmienia się w ciebie. Natomiast ten drugi Chleb jest silniejszy niż ty. Nie będziesz więc w stanie przemienić go, za to on przemieni ciebie: za każdym razem będziesz w części tym, czym jest ten Chleb"